We are a leading Manufacturer of linen yarn winding machine, high speed jumbo yarn winding machine, electric cone to cone winding machine, parallel yarn winding machine, precision yarn winding machine and precision propeller winder from Ahmedabad, India.
₹ 29500 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Dyed yarn winding |
| No Of Spindles | 10 |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
cone winding machine for yarn dyeing plant also used in remaining bottom winding as well as in other final package winding application, Even package quality, precise length control optional, individual length control.
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Cone winding |
| No Of Spindles | 10-120 |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cone |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 V |
| Country of Origin | Made in India |
Jumbo package winding machine for yarn rewinding purpose, best suitable machine for high tenecity yarn. Even package density, precise length control, individual length control.
₹ 23750 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Cone winding |
| No Of Spindles | 10-120 spindle |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cone |
| Yarn Count Range | 30s–80s |
| Usage/Application | textile Yarn Dyeing Unit |
| Capacity | 1100 mpm |
| Power Consumption | power saving |
| Warranty | 1 Year |
| Yarn Type | Poly cotton, Cotton, Viscose, Polyester |
| Drive Type | Individual spindle |
| Driven Type | individual drive |
| Waxing Device | With waxing |
| Automation Grade | Semi automatic |
₹ 30400 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Assembly winder |
| No Of Spindles | 10-120 Spl |
| Ply Yarn Up To | 3 ply |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cone |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Yarn Type | Spun yarn, Textured, Industrial yarn |
| Voltage | 440 V |
| Drive Type | AC motor |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 23300 / Piece Get Latest Price
| Number of Spindles | 10-120 Spindle |
| Package Diameter | 240mm |
| Yarn Type | Wool, Blended Yarn, Cotton, Polyester, Viscose |
| Traverse Length | 150 mm |
| Max Winding Speed | 1000 m/min |
| Production Capacity | 1100 meter per minute |
| Power Consumption | 100-110 watt |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Number Of Spindle | minimum 10 |
| Drive Type | Individual Motor |
| Tension Control | Mechanical |
| Waxing Attachment | Yes |
| Power Supply | 415 V Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Soft package winding machine for yarn dyeing unit, best suitable machine for soft dyeing package. Even package density, precise length control, individual length control.
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Assembly winder |
| No Of Spindles | 24 |
| Ply Yarn Up To | 4 ply |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Usage/Application | Textile Yarn Dyeing Unit |
| Power Consumption | 110 watt / spindle |
| Warranty | 1 Year |
| Yarn Type | Filament, Textured, Spun yarn |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Jsktexmech |
| Yarn Speed | 1000 mpm |
| Yarn Types | cotton, linen, viscos, pc, pv etc |
| Country of Origin | Made in India |
Cone winding machine for yarn dyeing plant also used in remaining bottom winding as well as in other final package winding application, Even package quality, precise length control optional, individual length control.
₹ 28300 / Piece Get Latest Price
| Winding Type | Cone Winding |
| Number of Spindles | 10-120 Spindle |
| Yarn Type | Cotton, Wool |
| Frequency | 50 hz |
| Automation Grade | automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Cone winding machine for yarn dyeing plant also used in remaining bottom winding as well as in other final package winding application, even package quality, precise length control optional, individual length control.
Mr. Maulik Kardani (Managing Director)
JSKTEXMECH PRIVATE LIMITED
0, Plot No.12A, Shaival Industrial Park, Opp. Indian Oil Petrol Pump, Zak GIDC, Zak, Zak Industrial Area, Gandhinagar
Ahmedabad - 382330, Gujarat, India