Offering you a complete choice of products which include two for one twisting machine for cotton yarn, jsktexmech yarn double twisting machines, textile yarn dyeing machine, jsktexmech cheese winder, cone winding machines and yarn dyeing machine.
₹ 28400 / Piece Get Latest Price
| Spindle count | 10-120 |
| Operation Mode | Automatic |
| Yarn type | Viscose, Cotton, Industrial yarn, Polyester |
| Twist range | 1000 mpm |
| Usage/Application | Yarn Twisting |
| Material | Mild Steel |
| Machine Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Spun tfo unit Cheese/assembly winding machine for yarn doubling tfo unit, best suitable machine for TFO Supply package. Even package density, precise length control, individual sensor on each ply. Best yarn winding machine for spun tfo unit.
₹ 233000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Spindle count | 10-120 |
| Yarn count range | 2s-120s |
| Usage/Application | Yarn Twisting |
| Yarn type | Viscose, Cotton, Polyester |
| Twist range | 1000mpm |
| Machine Type | Automatic, Semi Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Spun tfo unit Cheese/assembly winding machine for yarn doubling tfo unit, best suitable machine for TFO Supply package. Even package density, precise length control, individual sensor on each ply. Best yarn winding machine for spun tfo unit.
₹ 250250 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Capacity | 1000 kg |
| Max Temp | 40 |
| Material | MS |
| Voltage | 240V |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Soft package winding machine for yarn dyeing unit, best suitable machine for soft dyeing package. Even package density, precise length control, individual length control.
₹ 24500 / Piece Get Latest Price
| No of spindles | 24 Spindle |
| Yarn count range | 10-40 Ne |
| Max winding speed | 1000 m/min |
| Max Speed | 1000 rpm |
| Yarn type | Nylon, Cotton, Polyester, Viscose, Wool, Cotton Polyester |
| Package shape | Cheese |
| Brand | JSK |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| Traverse type | Precision |
| Package weight | 1.5 kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Drive type | Individual Motor |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 240V |
Spun tfo unit Cheese/assembly winding machine for yarn doubling tfo unit, best suitable machine for TFO Supply package. Even package density, precise length control, individual sensor on each ply. Best yarn winding machine for spun tfo unit
₹ 24500 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Cone winding |
| No Of Spindles | 80 |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cone |
| Yarn Count Range | 40s–120s |
| Warranty | 1 Year |
| Material | MS |
| Voltage | 240V |
| Yarn Type | Wool, Poly cotton, Viscose, Cotton, Polyester, Nylon |
| Drive Type | Individual spindle |
| Automation Grade | Automatic |
| Waxing Device | With waxing |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jsktexmech |
₹ 255000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Capacity | 1000 kg |
| Max Temp | 40 |
| Material | MS |
| Shape | Vertical |
| Yarn Type | Blends, Viscose, Polyester, Wool, Cotton |
| Voltage | 240V |
| Phase | Three Phase |
| Control Panel | HMI Control |
| Country of Origin | Made in India |
Soft package winding machine for yarn dyeing unit, best suitable machine for soft dyeing package. Even package density, precise length control, individual length control.
₹ 25550 / Piece Get Latest Price
| Spindle count | 10-120 |
| Production Capacity | More than 700 m/min |
| Yarn type | Industrial yarn, Nylon, Cotton, Viscose, Polyester |
| Twist range | 1000 mpm |
| Usage/Application | Industry |
| Brand | Jsktexmech |
| Machine Type | Automatic |
| Automation grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Spun tfo unit Cheese/assembly winding machine for yarn doubling tfo unit, best suitable machine for TFO Supply package. Even package density, precise length control, individual sensor on each ply. Best yarn winding machine for spun tfo unit
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| No Of Spindles | 10-120 Spindle |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cone |
| Yarn Count Range | 30s–80s |
| Voltage | 240V |
| Warranty | 1 Year |
| Material | MS |
| Yarn Type | Viscose, Cotton, Poly cotton, Polyester |
| Drive Type | Individual spindle |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jsktexmech |
₹ 25500 / Piece Get Latest Price
| Yarn count range | 10s-120s |
| Delivery speed | 1000 mpm |
| Usage/Application | Yarn Twisting |
| Yarn type | Polyester, Cotton, Viscose, Cotton blend, Synthetic |
| Feed package type | Cone |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Automatic |
| Automation grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 10 Piece
Spun tfo unit Cheese/assembly winding machine for yarn doubling tfo unit, best suitable machine for TFO Supply package. Even package density, precise length control, individual sensor on each ply. Best yarn winding machine for spun tfo unit
₹ 24500 / Piece Get Latest Price
| Machine Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240V |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Cone winding machine for yarn dyeing plant also used in remaining bottom winding as well as in other final package winding application, even package quality, precise length control optional, individual length control.
₹ 24250 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Cone winding |
| No Of Spindles | 10 |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cone |
| Warranty | 1 Year |
| Material | MS |
| Voltage | 240V |
| Yarn Type | Cotton, Polyester, Viscose, Poly cotton |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Drive Type | Individual spindle |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jsktexmech |
Cone winding machine for yarn dyeing plant also used in remaining bottom winding as well as in other final package winding application, even package quality, precise length control optional, individual length control.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Sensor type | Optical |
| Yarn Type | silk |
| Application | Yarn break, Yarn presence |
| Mounting | On creel, On winder |
| Sensing Distance | Up to 1 centimeter |
| Voltage Supply | 230 vac |
| Applications | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jsktexmech |
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Cone |
| No Of Spindles | 10-120 spindle |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cheese |
| Yarn Count Range | 1Ne - 120Ne |
| Yarn Type | Viscose, Acrylic, Polyester, Wool, Cotton |
| Warranty | 1 Year |
| Material | MS |
| Voltage | 240V |
| Drive Type | Individual spindle |
| Hank Creel | Single deck |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 3580mm |
₹ 25550 / Piece Get Latest Price
| Application Yarn | Cotton Yarn |
| No Of Spindles | 120 spindles |
| Yarn Count Range | 30s-60s |
| Spindle Speed | 3000rpm |
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 240V |
| Drive Type | Individual Motor |
| Suitable End Use | Knitting, Weaving, Industrial, Embroidery |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jsktexmech |
| Machine Type | Automatic |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Cone winding machine for yarn dyeing plant also used in remaining bottom winding as well as in other final package winding application, even package quality, precise length control optional, individual length control.
₹ 24450 / Piece Get Latest Price
| Traverse Type | Drum winding |
| No Of Spindles | 10 - 120 spl |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cone |
| Yarn Count Range | 30s–80s |
| Yarn Type | Poly cotton, Viscose, Cotton, Wool, Polyester |
| Warranty | 1 Year |
| Material | MS |
| Voltage | 220V |
| Drive Type | Drum drive |
| Waxing Device | With waxing |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jsktexmech |
Cone winding machine for yarn dyeing plant also used in remaining bottom winding as well as in other final package winding application, even package quality, precise length control optional, individual length control.
₹ 222000 / Piece Get Latest Price
| Yarn Type | Blended Yarn, Polyester, Viscose, Cotton |
| Type of Machine | for yarn dyeing |
| Number of Spindles | 10-120 |
| Package Diameter | up to 220 |
| Machine Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240V |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
Soft package winding machine for yarn dyeing unit, best suitable machine for soft dyeing package. Even package density, precise length control, individual length control.
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Assembly Winder |
| No Of Spindles | 10-120 |
| Yarn Count Range | 10s-100s |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jsktexmech |
Spun tfo unit Cheese/assembly winding machine for yarn doubling tfo unit, best suitable machine for TFO Supply package. Even package density, precise length control, individual sensor on each ply. Best yarn winding machine for spun tfo unit.
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Assembly winder |
| No Of Spindles | 10-120 Spindle |
| Ply Yarn Up To | 2 ply to 6 Ply |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cheese |
| Traverse Type | Mechanical |
| Warranty | 1 Year |
| Material | MS |
| Voltage | 240V |
| Yarn Type | Spun yarn, Textured, Industrial yarn, Filament |
| Drive Type | AC motor |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Jsktexmech |
| Country of Origin | Made in India |
Spun tfo unit Cheese/assembly winding machine for yarn doubling tfo unit, best suitable machine for TFO Supply package. Even package density, precise length control, individual sensor on each ply. Best yarn winding machine for spun tfo unit.
Mr. Maulik Kardani (Managing Director)
JSKTEXMECH PRIVATE LIMITED
0, Plot No.12A, Shaival Industrial Park, Opp. Indian Oil Petrol Pump, Zak GIDC, Zak, Zak Industrial Area, Gandhinagar
Ahmedabad - 382330, Gujarat, India