Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer cheese winding machine, tfo twisting machine, high speed cone winding machine, assembly winding / yarn doubler machine, assembly winder machine and assembly winding machine.
₹ 283000 / Unit Get Latest Price
| No of spindles | 10-120 |
| Yarn count range | 10 Ne - 120 Ne |
| Max winding speed | 1000 m/min |
| Max Speed | 1200 mpm |
| Yarn type | Wool, Cotton, Viscose, Cotton Polyester, Nylon, Polyester, LInen |
| Package shape | Cone Cheese |
| Brand | JSK Tex Mech |
| Usage/Application | for tfo package |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Traverse type | Step Precision |
| Frequency | 50-60HZ |
| Drive type | Individual Motor |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Unit
Cheese/assembly winding machine for yarn doubling tfo unit, best suitable machine for TFO Supply package. Even package density, precise length control, individual sensor on each ply. Best yarn winding machine for spun tfo unit
₹ 289000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | More than 700 m/min |
| Spindle count | 10-120 |
| Yarn count range | 10s-80s |
| Usage/Application | Yarn Twisting |
| Brand | JSK |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Automatic |
| Automation grade | Semi Automatic |
Minimum order quantity: 10 Piece
Spun tfo unit Cheese/assembly winding machine for yarn doubling tfo unit, best suitable machine for TFO Supply package. Even package density, precise length control, individual sensor on each ply. Best yarn winding machine for spun tfo unit
₹ 22500 / Piece Get Latest Price
| No Of Spindles | 10-120 |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Power Consumption | 420v |
| Driven Type | Individual drive |
| Is It ISO Certified | yes |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 34400 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Assembly winder |
| No Of Spindles | 10-120 |
| Ply Yarn Up To | 2 ply |
| Power Consumption | 90 to 110 Watt per spindle |
| Voltage | 420 V AC |
| Max. Spindle Speed | 1200 mpm |
| Number Of Spindles | 60 Spindle |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Model Name/Number | JAWLM |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 32550 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Assembly winder |
| No Of Spindles | 60 |
| Ply Yarn Up To | 3 ply |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cheese |
| Traverse Type | Mechanical |
| Yarn Type | Spun yarn, Textured |
| Drive Type | AC motor |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Spun TFO Supply Package |
| No of PLY | Available In 2ply, 3ply, 4 ply |
| Technology | Power Saving Motor Drive Technology |
| Meter Counting | Precise Meter Counting System |
| Automation Grade | Semi automatic |
| TYPE | AUTOMATIC |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 29900 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Drum winding |
| No Of Spindles | 10-120 Spindle |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Yarn Count Range | 2s - 80s |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Yarn Type | Polyester, Nylon, Viscose, Poly cotton, Cotton, Wool |
| Drive Type | Individual spindle |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 380 - 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Number Of Spindles | 60 |
| Other Accessories | Provision for yarn Cleaner,Splicer and Over-head traveling cleaner |
| Winding Type | Random / Drum Winding |
| Take up Package | Cylindrical Tube as require |
| Ribbon Braking | Electrical and display programmable |
| Traverse | 6" standard traverse,8" and 10" Optional as require |
| Type of Yarn | Spun yarn made from natural and synthetic staple fiber |
| No. of Ply | 2 ply,3 ply,4 ply (external creel as per feed package) |
| Motor | AC Co-axial individual motor per head |
| Display | Digital |
| Package Size | Up to OD 300mm Max |
| Yarn Sensing | Yarn detecting sensor for individual ply per head |
| Length Control | Precise,Display programmable length measurement system for individual head |
| Installed Power | 110W Per Head |
| Speed of Machine | Max 1200 m/min (According to process parameter and yarn type) |
| Grooved Drum | Hard anodized long-life metallic drum |
| Yarn Cutter | Electrical,Centralized yarn cutter per head |
Mr. Maulik Kardani (Managing Director)
JSKTEXMECH PRIVATE LIMITED
0, Plot No.12A, Shaival Industrial Park, Opp. Indian Oil Petrol Pump, Zak GIDC, Zak, Zak Industrial Area, Gandhinagar
Ahmedabad - 382330, Gujarat, India