Our range of products include two for one yarn twisting machine, yarn twisting machine, cotton yarn machine and yarn machine.
₹ 30500 / Piece Get Latest Price
| No Of Spindles | 60 |
| Ply Yarn Up To | 2 ply |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Yarn Twisting |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cheese |
| Traverse Type | Electronic |
| Power Consumption | 420v+N+E |
| Brand | JSK |
| Control Type | Touch Screen |
| Phase | 3ph |
| Yarn Type | Filament, Spun yarn, Textured, Industrial yarn |
| Drive Type | AC motor |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 293000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Spindle count | 1000 mpm |
| Yarn count range | 2Ne to 120Ne |
| Usage/Application | Yarn Twisting |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Control Type | Touch Screen |
| Phase | 3ph |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Spun tfo unit Cheese/assembly winding machine for yarn doubling tfo unit, best suitable machine for TFO Supply package. Even package density, precise length control, individual sensor on each ply. Best yarn winding machine for spun tfo unit
₹ 293000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Drum winding |
| No Of Spindles | 80 |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cone |
| Yarn Count Range | 2s-120s |
| Usage/Application | textile Yarn Dyeing and twisting Unit |
| Capacity | 1100 mpm |
| Warranty | 1 Year |
| Yarn Type | Cotton |
| Drive Type | Drum drive |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Spun tfo unit Cheese/assembly winding machine for yarn doubling tfo unit, best suitable machine for TFO Supply package. Even package density, precise length control, individual sensor on each ply. Best yarn winding machine for spun tfo unit
₹ 297000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Application Yarn | Carpet Yarn, Blended Yarn, Cotton Yarn, Synthetic Yarn, Wool Yarn |
| No Of Spindles | 10-120 Spindle |
| Yarn Count Range | 2Ne to 120Ne |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Spindle Speed | 10000 rpm |
| Yarn Speed | 1100 |
| Drive Type | Individual Motor |
| Suitable End Use | Industrial, Weaving, Knitting, Embroidery |
| Package Type | Cone |
| Cone Size | 6 inch , 8 inch, 10 inch |
| Control Panel | touch screen |
| Is It Oil Roller System | available |
Cone winding machine for yarn dyeing plant also used in remaining bottom winding as well as in other final package winding application, even package quality, precise length control optional, individual length control.
Mr. Maulik Kardani (Managing Director)
JSKTEXMECH PRIVATE LIMITED
0, Plot No.12A, Shaival Industrial Park, Opp. Indian Oil Petrol Pump, Zak GIDC, Zak, Zak Industrial Area, Gandhinagar
Ahmedabad - 382330, Gujarat, India