Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer precision cone winding machine, final cone winding machine, cone winding machine, jumbo cone winding machine, 2 head cone winding machine and drum winding machine.
₹ 24800 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Soft package |
| No Of Spindles | 110-120 |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Tube |
| Yarn Count Range | 10s-120s |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 240 V |
| Material | Mild Steel |
| Yarn Type | Cotton, Polyester, Poly cotton, Viscose |
| Drive Type | Individual spindle |
| Automation Grade | Automatic |
| Waxing Device | Without waxing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 26500 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Rewinding |
| No Of Spindles | 10-120 |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 240 V |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20500 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Cone winding |
| No Of Spindles | 10-120 Spindle |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cone |
| Yarn Count Range | 1Ne - 120Ne |
| Yarn Type | Nylon, Wool, Poly cotton, Cotton, Polyester, Viscose |
| Drive Type | Individual spindle |
| Driven Type | individual drive |
| Waxing Device | With waxing |
| Is It ISO Certified | iso certified company |
| Automation Grade | Automatic |
| Warranty | 1 year standard as per terms by jsk |
| Max Take Up Package Size | 300mm |
| Suitable For | textile yarn winding |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 28550 / Piece Get Latest Price
| No Of Spindles | 48 |
| Winding Speed | 300 to 1000mpm |
| Capacity | 5 kg |
| Power Consumption | 80-100 watt per spindle |
| Brand | JSK |
| Voltage | 440 v AC |
| Diameter | 300mm |
| Model Name/Number | JJCWM |
| Motor Power | 3 ph |
| Warranty | 1 year |
| Machine Type | Automatic |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
₹ 29950 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Cone winding |
| No Of Spindles | 2 |
| Winding Speed | 600 m/min |
| Package Type | Cone |
| Yarn Count Range | 5s-80s |
| Yarn Type | Polyester, Wool, Poly cotton, Cotton, Viscose, Nylon |
| Drive Type | Individual spindle |
| Waxing Device | Without waxing |
| Automation Grade | Semi automatic |
₹ 27800 / Piece Get Latest Price
| Traverse Type | Grooved drum |
| No Of Spindles | 10-120 Spindle |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Tube |
| Yarn Count Range | 2s-120s |
| Yarn Type | Linen, Polyester, Poly cotton, Viscose, Wool, Cotton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 V |
| Drive Type | Drum drive |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Cone winding machine for yarn dyeing plant also used in remaining bottom winding as well as in other final package winding application, Even package quality, precise length control optional, individual length control.
₹ 27700 / PIECE Get Latest Price
| Traverse Type | Precision |
| No Of Spindles | 36 |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Dye package |
| Usage/Application | textile Yarn Dyeing Unit |
| Capacity | 1100 mpm |
| Warranty | 1 Year |
| Drive Type | AC motor |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 PIECE
Cone winding machine for yarn dyeing plant also used in remaining bottom winding as well as in other final package winding application, even package quality, precise length control optional, individual length control.
Mr. Maulik Kardani (Managing Director)
JSKTEXMECH PRIVATE LIMITED
0, Plot No.12A, Shaival Industrial Park, Opp. Indian Oil Petrol Pump, Zak GIDC, Zak, Zak Industrial Area, Gandhinagar
Ahmedabad - 382330, Gujarat, India