Providing you the best range of yarn package dyeing machine, yarn dyeing machine, soft winding machine, soft package winders precision spun yarns, dye soft package winder and soft dye package winder with effective & timely delivery.
₹ 28500 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | YARN WINDING |
| Voltage | 440V 3PH + N + E |
| Phase | 3PH |
| Brand | JSK |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 27300 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Yarn Dyeing |
| Capacity | 1000 kg |
| Max Temp | 40-45 c |
| Yarn Type | Viscose, Cotton, Wool, Blends, Polyester |
| Number Of Tubes | minimum 10 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 27800 / Piece Get Latest Price
| Yarn Type | Viscose, Polyester, Blended Yarn, Cotton, Wool |
| Number of Spindles | 10-120 |
| Package Diameter | 240 mm |
| Production Capacity | 1200 mpm |
| Power Consumption | 100watt |
| Frequency | 50HZ |
| Number Of Spindle | min 10 spindles |
| Power Source | 3ph+N+E |
| Voltage | 440v-AC-50Hz |
| Surface Finishing | Powder coated machine structure |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Soft package winding machine for yarn dyeing unit, best suitable machine for soft dyeing package. Even package density, precise length control, individual length control.
₹ 25600 / Piece Get Latest Price
| Yarn Type | Linen, Cotton, Polyester, Viscose, Blended Yarn, Wool |
| Number of Spindles | 10-120 Spindle |
| Package Diameter | 240 mm |
| Usage/Application | Textile Yarn Dyeing |
| Traverse Length | 152 mm |
| Max Winding Speed | 1000 m/min |
| Drive Type | Individual Motor |
| Production Capacity | 1200 MPM |
| Power Consumption | 420v+N+E |
| Frequency | 50Hz |
| Tension Control | Electronic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Soft package winding machine for yarn dyeing unit, best suitable machine for soft dyeing package. Even package density, precise length control, individual length control.
₹ 24400 / Piece Get Latest Price
| Yarn Type | Viscose, Wool, Blended Yarn, Polyester, Cotton |
| Number of Spindles | 10-120 Spindle |
| Package Diameter | 240mm |
| Traverse Length | 152 mm |
| Max Winding Speed | 1000 m/min |
| Drive Type | Individual Motor |
| Power Consumption | 110/ head |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Phase | 3 ph |
| Tension Control | Mechanical |
| Waxing Attachment | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 27650 / Piece Get Latest Price
| Yarn Type | Blended Yarn, Cotton, Wool, Viscose, Polyester |
| Number of Spindles | 10-120 spindles |
| Package Diameter | 240mm |
| Traverse Length | 152 mm |
| Max Winding Speed | 1200 m/min |
| Drive Type | Individual Motor |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Tension Control | Mechanical |
| Waxing Attachment | No |
| Power Supply | 415 V Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Soft package winding machine for yarn dyeing play, best suitable machine for soft dyeing package. Even package density, precise length control, individual length control,
Mr. Maulik Kardani (Managing Director)
JSKTEXMECH PRIVATE LIMITED
0, Plot No.12A, Shaival Industrial Park, Opp. Indian Oil Petrol Pump, Zak GIDC, Zak, Zak Industrial Area, Gandhinagar
Ahmedabad - 382330, Gujarat, India