Pioneers in the industry, we offer dyed cotton yarn winding machine, oe yarn cone rewinder and precision yarn winding machine from India.
₹ 31780 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Precision winding |
| No Of Spindles | 10-120 Spindle |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Dye package |
| Traverse Type | Mechanical |
| Yarn Count Range | 2s-120s |
| Usage/Application | Dyed Cotton Yarn Winding |
| Power Consumption | 100 Watt |
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 440v AC |
| Yarn Type | Nylon, Poly cotton, Wool, Viscose, Cotton, Polyester |
| Drive Type | Individual spindle |
| Speed | 300 to 1100 mpm |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Ph Value | 3 ph |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 22800 / Piece Get Latest Price
| No Of Spindles | 10-120 Spindle |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Package Type | Cone |
| Yarn Count Range | 20s–60s |
| Power Consumption | 420v |
| Yarn Type | Polyester, Poly cotton, Viscose, Cotton |
| Drive Type | Individual spindle |
| Driven Type | individual spindle drive |
| Waxing Device | With waxing |
| Is It ISO Certified | yes |
| Motor Power | power saving |
| Warranty | 1 year |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 23300 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Cone winding |
| No Of Spindles | 10-120 Spindle |
| Winding Speed | 1000 m/min |
| Warranty | 1 Year |
| Material | MS |
| Voltage | 240V |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jsktexmech |
Spun tfo unit Cheese/assembly winding machine for yarn doubling tfo unit, best suitable machine for TFO Supply package. Even package density, precise length control, individual sensor on each ply. Best yarn winding machine for spun tfo unit.
Mr. Maulik Kardani (Managing Director)
JSKTEXMECH PRIVATE LIMITED
0, Plot No.12A, Shaival Industrial Park, Opp. Indian Oil Petrol Pump, Zak GIDC, Zak, Zak Industrial Area, Gandhinagar
Ahmedabad - 382330, Gujarat, India